Jívovský email !
Získejte exkluzivní "jívovský" email ve formátu: jmeno.prijmeni@jivova.com
SMS Infokanál
Bič na černé skládky
Rubriky

Pavel Stonawský, 13. květen 2006
Pozemky v Jívové lákaly i spekulanty
(zdroj: http://www.kis-olomoucky.cz/?path=m1|mt158|mo1421)

Jak omladit vesnici, přitáhnout do ní „čerstvou krev“ a udržet tak v provozu třeba místní školu? Přece prodat zájemcům levně pozemky na výstavbu domů! Tak zní rada z Jívové na Olomoucku.

Tamní obecní úřad nedávno metr čtverečný stavebního pozemku prodával lidem za 150 korun. Chce tím do malebné vsi v lesích, vzdálené od krajského města asi patnáct kilometrů, přilákat co nejvíc mladých. Už nyní ale výhodný kup vzbudil pozornost některých spekulantů. Není divu. V okolí Olomouce se podle dostupnosti a atraktivity lokality cena metru čtverečného zasíťované parcely dokáže vyšplhat až k 1600 korunám.

S pozemky v Jívové kšeftují spekulanti
Na ploše zhruba devíti hektarů má na konci Jívové směrem na Dolany za čas vyrůst celkem 34 obydlí. Parcely, zatím bez inženýrských sítí, byly podle jívovského starosty Miloslava Křivánka prodané poměrně rychle. „Už jsme ale, bohužel, viděli inzeráty na internetu, ve kterých spekulanti metr čtverečný těchto pozemků nabízí i za tři stovky,“ popsal Křivánek. Dodal, že příští rok se obec přesto hodlá pustit do vybudování inženýrských sítí, které sama na své náklady k areálu určenému pro zástavbu zavede. Podle odhadů přijde Jívovské výstavba kanalizace, veřejného osvětlení, cesty a další infrastruktury na zhruba 28 milionů korun.

Právník: Zakázané to není
„Obdobných spekulativních nabídek se na internetu se objevuje víc. Zakázané to není. Proto se stává, že někdo nemovitost laciněji koupí a obratem ji dráž prodá,“ poznamenal olomoucký advokát Erik Orlet.

Také realitní makléř Karel Šťastný podotkl, že z pohledu stavitelů bylo lukrativní koupit pozemky za 150 korun. „Podle mého názoru bude do tří let stát zasíťovaný pozemek v Jívové zhruba pět set korun. A ceny parcel v Olomouci a okolí jdou stále nahoru,“ tvrdí Šťastný. Už dnes se podle něj za metr čtverečný stavebního pozemku se zavedenými sítěmi například v Toveři platí až 1600 korun a v Křelově 1300 korun. Ceny stoupají i ve vzdálenějších místech. Třeba ve Slatinicích nebo Bělkovicích už podle Štastného zájemce zaplatí za metr šest stovek.

Pomůže dobrá smlouva
Obce však mohou podle Orleta bránit před spekulanty pečlivě vypracovanými smlouvami. Například ve Víceměřicích před časem postupovali tak, že pozemky o rozloze 800 metrů čtverečných lidé dostávali do nájmu. Obci platili jen stovku ročně, ale svůj dům museli do pěti let zkolaudovat. „Je však pravda, že menší vesnice často nemají peníze, aby si zaplatily právníky, kteří jim dobré smlouvy vyhotoví,“ uzavřel Orlet.

Autor: JITKA MOŤKOVÁ, Mladá fronta DNES – střední Morava

Inzerce

Marcel
Dobrý den, Hledám vhodný...

Martin Dvořák
Máte doma staré domácí na...

Martin Dvořák
Nabízím dopravu do Olomou...

Taťána Sládková
Nabízím krásná černá štěň...

Jana Bernátová
Nabízím dopravu z Jívové ...

Archivy