Jívovský email !
Získejte exkluzivní "jívovský" email ve formátu: jmeno.prijmeni@jivova.com
Virtuální výstava
Bič na černé skládky

I takto může dopadnout závada na větrné elektrárně – v tomto případě se to stalo 23.2.2014 u Möhnesee / Německo.

Z těchto informací vyplývá, že požáry VE nejsou zcela výjimečnou událostí, jen se o tom moc nemluví. Poučení může být i takové, že vzdálenost 400 m od obytné zástavby je nedostatečná a může být v případě požáru VE nebezpečná. A to se jednalo o výšku VE pouze 70 m! V případě výšky sloupu VE přes 100 m může být kritickou i vzdálenost kolem 700 m.

Překlad celého článku najdete níže.
(zdroj: http://www.soester-anzeiger.de/lokales/moehnesee/echtrop-windrad-geriet-flammen-3379549.html)

Větrná elektrárna zcela vyhořela: vysoké škody

Masivní nasazení hasičů v Echtropu

Větrník v plamenech

Kolem 19.45 hod. byl v centrále vyhlášen poplach. Na místo přispěchala 1. a 3. jednotka dobrovolných hasičů, čítající 70 příslušníků sborů z obcí (místních částí?) Wippringsen, Büecke, Wamel, Völlinghausen und Brüllingsen a jednotka z Körbecke, která dorazila po přivaděči dálnice B475. V souladu s předpisy o vyhlášení poplachu a o výjezdu jednotek si z města Soest vyžádali i otočný požární žebřík, ten ale z důvodu zajištění vlastní bezpečnosti nebyl použit.

Policie a hasiči ve značné vzdálenosti zablokovali příjezdové komunikace: zdaleka viditelná zář ohně vysoko ve vzduchu lákala spoustu fotografů – amatérů.

K možné příčině požáru se zástupce velitele hasičského sboru Christian Böddeker jako vedoucí zásahu, ani velitel Franz-Wilhelm Kroll nechtěli vyjádřit.

Požár vypukl v gondole ve výšce asi 70 metrů. Gondola vyhořela, kusy trosek postupně padaly k zemi. Kdy na pole dopadnou tři listy rotoru – každý o délce 33 metrů, do redakční uzávěrky nikdo nedokázal odhadnout.

Christian Böddeker měl jasno: „Musíme celou noc zajistit střídání směn, abychom v případě potřeby uhasili spadlé hořící kusy, až to bude možné provést bez rizika.“

Provozovatel větrné elektrárny nechal vypnout proud. Ke zranění osob nedošlo, věcná škoda se odhaduje na 1,2 milionu euro.

Další podrobnosti a aktualizace:

– Jednalo se o typ Vestas s výkonem 1650 KW

– hořící trosky létaly až do vzdálenosti 400 metrů

– Hathumar Rustice, provozovatel „Windparku Wulfshof“ (a zřejmě společník nyní postižené firmy) uvádí 2 případy z minulosti:

1. Před 5 lety hořela VE v Marsbergu přímo u dálnice A44 – tehdy museli dálnici kvůli bezpečnosti uzavřít.

2. Případ z Holandska – VE začala hořet, když v gondole byli 2 montéři. Není známo, co tam dělali. Propadli panice, vyskočili a zabili se.

Tato vyhořelá VE v Echtropu:

– Bude provedena demontáž. Kvůli ní a odvozu bude nutné upravit a zpevnit část místní komunikace, aby po ní mohl projet obří jeřáb a transportér.

– Kvůli nebezpečí uvolnění trosek rotorů větrem musel provozovatel zařídit velkoplošnou uzávěru a zajistit hlídaní bezpečnostní službou.

– Zjištění možné příčiny H. Rustice spíše nepředpokládá, protože gondola úplně vyhořela a je zcela zničená.