Jívovský email !
Získejte exkluzivní "jívovský" email ve formátu: jmeno.prijmeni@jivova.com
SMS Infokanál
Bič na černé skládky
Rubriky

Zajímavé sochy, kamenné kříže a sousoší.

V Jívové je také několik nemovitých památek regionálního a místního významu.

Socha sv. Floriana s dvěma postranními postavami sv. Jana z Boha a sv. Jana Nepomuckého z roku 1867 byla po roce 1945 z místa před domem čp. 13 přemístěna jinam a dostala se do prostor pozdějšího Státního statku, ale v roce 1991 byla vrácena na původní místo v blízkosti kostela uprostřed obce a vysvěcena moravským metropolitou a olomouckým arcibiskupem Františkem Vaňákem.

Kamenný kříž se sousoším Kalvárie a sochami Panny Marie a Jana Evangelisty na náměstí je datován k roku 1836 a pochází pravděpodobně z dílny sochaře Bernanda Kulzera.

V katastru obce byla v minulosti umístěna celá řada dalších kamenných, železných i dřevěných křížů, z nichž se některé dochovaly až do dnešních dnů.

Kamenný kříž jetelového tvaru s korpusem Ukřižovaného Krista uprostřed hřbitova pochází z roku 1840 a naposledy byl restaurován v roce 1993.

Kamenný kříž s litinovým korpusem Krista u silnice do Domašova n/B. je z roku 1898, další kamenný kříž je datován k roku 1846 (u pův. č. p. 89) a dřevěný kříž u silnice do Vésky byl postaven koncem 19. století.

Inzerce

Marcel
Dobrý den, Hledám vhodný...

Martin Dvořák
Máte doma staré domácí na...

Martin Dvořák
Nabízím dopravu do Olomou...

Taťána Sládková
Nabízím krásná černá štěň...

Jana Bernátová
Nabízím dopravu z Jívové ...

Archivy